O nás:

Vážení návštěvníci těchto stránek dovolte mi několika odstavci popsat historii a současnost mojí a mé chovatelské stanice.


Prvním pejskem mého dětství, kterého si trošku pamatuji, byla babiččina fena boxera Binečka. Když mi bylo asi 9 měli jsme doma psa malého hladkosrstého pinče, ten se ale brzy odstěhoval k domku se zahrádkou - bylo to poměrně divoké, nezvladatelné zvířátko... Ve svých 12 ti letech jsem dostala svého prvního psa, fenečku dlouhosrstého jezevčíka Fatimu. Tu jsem už cvičila a naučila základní poslušnosti. Dožila se pěkného věku 14 ti let. Pak měli rodiče postupně ještě dvě feny jezevčíka Betinky, nyní je to drsňačka Barča. Mezitím měla babička dalšího boxera psa Ajaxe. Po jeho odchodu si už babička netroufla na větší plemeno a měla ještě dvě feny malého hladkosrstého pinče.

                                                                                                                            babička a děda s Ajaxem                                                                

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Moji psi

Když bylo mým dětem 4 a 1 rok koupili jsme si fenu kavalír king charles španěla bez PP.

Peggy byla strašně hodné a milé zvířátko, ale nemocné. Trpěla silnou epilepsií a bohužel v 6 letech nás opustila.

                                                                 

Asi od roku 1994 jsem se začala zajímat o chrty. Ještě s manželem jsme se byli podívat na vlkodavy u paní Holkové v Palkovicích a na greyhoundy Dios u Hranických. Pak mi padli do oka whippeti. V Ostravě očekávala vrh "D" paní Veselá - chov. st. Okava. Ale jak už to bývá, nevydržela jsem čekat. Začátkem července 1995 měl k odběru 2 vrhy "C" a "D" Zdeněk Plch z Brna

Tak jsme si 1. července 1995 přivezli hnědou fenku s bílými znaky a černou maskou Desirelles od Mária. 
 

Desirelles od Mária - Desinka (zvláštní znamení - vášnivý aportér tenisáku)
Desi se narodila 12.5.1995, zemřela 23.8.2010

Byla to velmi přítulná a oddaná fenečka, typický závislák na rodině. Kolem puberty ale začala zlobit a ignorovala přivolání. Obíhala kolem mne v kruzích a nedala se přilákat. Tak jsem započala výcvik přivolání a poslušnosti na desetimetrovém vodítku a do měsíce byla jako vyměněná. Poslouchala jako hodinky. Byli takoví, kteří mně odrazovali od učení poslušnosti a přivolání, údajně proto, že mi nebude běhat na dráze. Ale nikdy se mi nestalo, přestože všechny moje feny poslouchají a neutíkají, že by některá nevyběhla nebo se na dráze vrátila. S Desinkou jsme přišli na dostihovou dráhu až ve dvou letech, kupodivu bez větších problémů ( pouze starty a košík byly menším úskalím - nebyla zvyklá) se chytla na kůži a běhala poměrně dobře. V té době běhávalo až 25 fen a Desi se téměř vždy dostala alespoň do B finále, které většinou vyhrávala.
Škoda, že jsme nemohli více jezdit a běhat. Běháním také získala certifikát pro vystavování v pracovní třídě. Časem jsme zvládli i titul Českého šampióna.

 desinka      

                 Desinka na Grand Prix 97                         

V roce 1999 mi byl přiznán název chovatelské stanice " Petula-Vera". Je složen ze mého jména a jména mé dcery Veroniky. Chystala jsem se odchovat na Desince svá první štěňata. Měla jsem už i vybraného ženicha (měl jím být Allegro Racing Star), ale u Desi se začala projevovat lehčí forma epilepsie - pouze křeče končetin, bez ztráty vědomí. Upustila jsem samozřejmě od krytí, abych neohrozila život feny, ale hlavně, aby se tato dědičná nemoc nepřenesla na štěňata. Zdraví štěňat je pro mě důležité. 

Almínka 10 let

Alkména Ayort Back

 nar. 20.1. 1997/ zemřela 6.6.2011

Alkména (Almínka, Mína, Nini, Ninísek, Aluška - zvláštní znamení:  nezajímal ji žádný aport, nikdy nic nezničila, kde jsem ji posadila tam jsem ji našla.

Almínka byla velice klidné, samostatné, bezproblémové štěně, nic moc nezničila, o samotě nenaříkala, bylo to prostě zlatíčko. Učila se velmi rychle a chodila na volno jako Desi. Obě holky jsem pak brávala ke kolu, chodili jsme hodně po horách, feny nic nelovily, neutíkaly, neměla jsem s nimi nikdy žádný problém.
Almínku jsem učila chodit s náhubkem a taky jsme měli postavený provizorní startovací boxík, takže ač nebyla žádný rychlík, běhala na dostihové dráze bez problémů, měla pěkné starty. S Almínkou jsem měla větší úspěchy samozřejmě na výstavách. Získala titul Českého šampióna a Šampióna Klubu chovatelů chrtů. (Získala např. CAC v otevřené třídě na Speciální výstavě chrtů, CAC a r. CACIB na Intercanisu v Brně, CAC, Národní vítěz, BOB na podzimním Brně aj.)
Pak se jí podařilo zaběhnout dobře na CACILovém coursingu a získala certifikát pro vystavování v pracovní třídě. 

      dostih Lednice Alkména č.2, Desirelles č.3 

V roce 2003 jsem přivezla z Polska dvouletou fenu již šampiónku PL- Under The Banner of Victory Ypsylon. Tato fena mi byla chovatelkou nabídnuta za nezabřeznutí Alkmény po nakrytí jejím psem. Opakovat krytí v této chovatelské stanici jsem již nechtěla a údajně nebylo k odběru ani štěně náhradou za krytí. Doplatila jsem tedy určitou částku a vzala si Unu. Tato fenečka byla ve velice špatném psychickém stavu, bála se úplně všeho, nechtěla se venčit- jen asi 2x denně, podepsala se na ní neúnosná situace v chov. stanici.U mně si celkem brzy zvykla, po nějakém čase jsme už chodili bez vodítka a to i na horách v lese. Byla strašně přítulná, vděčná za stálý kontakt s námi. Přesto potřebovala individuální přístup a já se rozhodla nechat si štěně z mého B vrhu, proto jsem Unu prodala starším manželům, do rodiny našeho Belcanta. Unička už je také v psím nebíčku, ale její život tady byl šťastný!
Una a Belcanto          

                 Una a Belcanto                                            Una- MVP Nitra CAC, r.CACIB               

Štěňata
Vrh A i B jsem měla po Alkméně Ayort Back a polském psovi majitelky MVDr. Michaely Pavláskové Ch. Keep Cool Ypsylon.

Z prvního spojení se narodily dvě fenečky Audrey Petula-Vera a Andromeda Petula-Vera - tuto jsem si chtěla nechat, byla naprosto skvělá a moc pěkně už ve 4 měsících poslouchala. Bohužel si zlomila ocásek, ten musel být kousek amputován. Já chtěla fenečku na výstavy, tak jsem ji z těžkým srdcem prodala.

              Alkména a Barrichello

 

    
         Alkména a Barrichello                               Alkména a celý B vrh

Z B vrhu (4 psi a 3 feny) jsem si ponechala fenku

Brilance Petula-Vera, nar. 6.9. 2003/ zemřela 13.12.2016 
Lencinka byla sluníčko a andílek. Byla to skvělá, miloučká, přítulná, ale energická fena, plná života a radosti. Přes svůj veliký temperament se i ona naučila pěkně poslouchat a byla skvěle ovladatelná. Na rozdíl od své maminky Alkmény se i ráda předváděla ve výstavním kruhu.
V našem městě Havířově zůstali i tři bratři Lenci - Belcanto (Keny), Badalucco (Bady) a Barrichello (Baryček)Ten nás bohužel v roce 2008 opustil. Ve spolumajitelství mám Belcanta a Badalucca - oba byli chovní psi a mnohonásobní šampióni, stejně jako Brilance.
Vrh C - matkou je Brilance Petula-Vera, otcem ChPL Pan Ferrari Lazarus. Lency bez  problému během 4 hodin!!! porodila 9.5.2006 10 štěňat. Narodilo se 5 feneček a 5 pejsků.
Vrh D  - matkou je také Brilance Petula-Vera. 26.3.2008 se narodilo (opět přirozenou cestou) 11 štěňat!!! 8 pejsků a 3 fenky. Otcem tohoto vrhu je německý pes anglické výstavní linie ICh. Almansor´s Local Hero. Všechna štěňata našla milující domov. 

Vrh E - matkou tohoto vrhu je fenečka z mého chovu - Casuarina Petula-Vera a otec Ch. English Lord Lazarus. Tato štěňátka byla odchována v Uherském Hradišti u majitelů Casuariny ale jsou zapsána na mojí chovatelskou stanici. 20.9.2011 se narodilo 5 štěňátek - 3 pejsci a 2 fenečky.

Stejně jako všechny ostatní vrhy mají samostatnou stránku včetně fotek a odkazů na rodokmeny v menu těchto stránek.
 

VRH C
                 

     Brilance a vrh D

Your Tea & Rum Lazarus - nar. 13.8.2008
10.10.2008 jsem si přivezla nádhernou fenečku z polské chovatelské stanice jménem Your Tea & Rum Lazarus - po rodičích: anglické mamince Nevedith MFA Miss Lazaruska a francouzskému otci po anglických předcích Tea Time du Haras d´Helios. Její domácké jméno je Ronja. Je to velmi učenlivá a inteligentní fenečka. Je velice temperamentní, mnohem vice než ostatní moje holky. Přesto jsme celkem slušně zvládly výcvik základní poslušnosti. Je nejmazlivější z mých feneček a tím i hodně závislá na mé přítomnosti. Doposud jsme dosáhly titulu Polský šampión a Klubový vítěz 2011. Ronja má také dostihovou licenci

  

Ronja
Vrh F - matkou vrhu je Ronja - Your Tea & Rum Lazarus a otcem English Lord Lazarus. 10.12.2012 se narodilo 6 štěňátek, 3 pejsci a 3 fenečky. 

Z tohoto vrhu jsem si ponechala fenku

Fine Design Petula-Vera 

nar. 10.12.2012

Zina je barevně úplně jiná než předešlé whippetky, ale chováním se velmi podobá mámě Ronje. Postupem času  převzala velení ve smečce :-), je velmi temperamentní, ale zároveň neskutečně sladká a miloučká. A přestože byla dlouhou dobu velký ničitel, zcela si nás získala, je to velký mazlíček. Zina získala titul

Šampion Polska a má dostihovou licenci.
Zina 4,5 let

Samozřejmostí při prodeji štěněte je kupní smlouva, kde je uvedena charakteristika štěněte, jeho stáří, váha ke dni odběru, datumy již proběhlého odčervení a očkování a těch následujících. Dále povinnost nového majitele se o štěně řádně starat, při zjištění nedostatků v péči o štěně můžu jej novému majiteli odebrat. Zároveň při zjištění nedostatků z mé strany jako chovatele, může nový majitel štěně do určité doby vrátit. Vyhrazuji si právo odkoupit štěně, které nový majitel nechce a to v jakémkoli stáří psa (toto se stalo u Carissky, Corallka a Dona Diega). Nový majitel se zavazuje informovat mě o zdraví psa během celého jeho života, o jeho exteriéru i v dospělosti.
Mé zkušenosti s chovem, výchovou a péči o vipety se snažím předávat dál, ne vždy se ale daří majitele přesvědčit, aby se dobře míněnými radami řídili. Také nejsem vševědoucí a pokud nevím, tak to přiznám a odkážu majitele např. na veterinární péči.


  WH Petula-Vera na Speciální výstavě chrtů 2007 

                  
Věnovala jsem se tedy chovu vipetů výstavní linie. Momentálně jsou moje dvě fenky - Ronja i Zina kastrované a o koupi dalšího štěněte zatím neuvažuju. Ještě dodám, že dnes se již velmi výrazně exteriérově odlišují linie dostihové a výstavní. To ale nevylučuje možnost zůčastňovat se se svými "výstaváky" dostihů a velmi oblíbených coursingů - chuť běhat je tam zachována. Dostihové licence získali 4 sourozenci vrhu B, také Capirossi, Carissima, Donatello, Da Brava Hero a Danillo. Don Juan, Da Brava Hero a Cartouche se věnovali se svými majiteli agility. S vipety se můžete zkusit i jiné sporty a aktivity, např. tanec se psem, dog-treking, frisbie a jiným.

Lency coursing

Závěrem:
Jsem moc ráda, že majitelé štěňat se o své psy vzorně starají. Vždyť vipeti si to právem zaslouží, jsou milí, přítulní, něžní, zároveň ale neobtěžují, málo štěkají, jsou "skladní" , nepletou se nervozně pod nohama. Nepotřebují až tolik pohybu jak si leckdo myslí. Stačí jim pořádně se na hodinku, nebo i méně vyběhat, za balonkem, létacím talířem, gumovým kolečkem, nebo projít delší procházkou a jsou spokojení. Jsou to jednoduše skvělí společníci, bezproblémoví, dobře ovladatelní a voní. Ano voní, všichni kdo vlastní vipeta ví o čem píšu. Miluji, když se ke mně moje holky přitlačí a já se probírám jejich hedvábnou srstí a hladím a hladím a hladím.....


Desirelles, Alkména a Brilance - výšlap na Filipku v Beskydech      
    Desirelles, Alkména a Brilance - výšlap na Filipku v Beskydech


Petra Ryšková